Najczęściej zadawane pytania na temat aranżacji wnętrz:

1. Jakie są etapy powstawania projektu?

Na część projektową w standardzie składają się:

InwentaryzacjaUkłady funkcjonalneKoncepcyjny projekt wnętrzWizualizacjeRysunki techniczneWykaz wyposażenia i materiałów
Obmiar przestrzeni aranżowanej i sporządzenie rysunków 2D. Na rysunkach inwentaryzacyjnych powstaje projekt aranżacji wnętrz.
Przedstawione na rzucie 2d różne wersje aranżacji przestrzeni, omawiane na spotkaniu. Na ich podstawie decydujemy o ogólnym rozkładzie pomieszczeń, ustawieniu mebli, funkcjonalności pomieszczeń.
Projekt uproszczony, ma za zadanie przedstawić pomysł na wnętrze. Składa się na niego aranżacja wnętrza oraz rozmieszczenie wyposażenia na modelu 3d. Przedstawia również poglądową kolorystykę i dobór materiałów do wnętrza.
Bardziej realistyczne od modelu przedstawienie projektowanych wnętrz. Sporządza się je na podstawie wybranego modelu 3d i uzgodnionej kolorystyki.
Rysunki aranżacji z wymiarowaniem. Potrzebne są na etapie realizacji projektu. Ich zakres oraz forma jest ustalana indywidualnie.
Zestawienie proponowanych mebli i materiałów wraz z ich nazwami (dla łatwego odnalezienia ich w celu zakupu).

Dodatkowo można rozszerzyć zakres projektu o:

Zakupy z projektantem wnętrz – propozycja dla osób lubiących poszukiwania wśród wielu możliwości, które na miejscu można dotknąć, obejrzeć, itd. oraz potrzebujących wskazówek w zakresie doboru i łączenia stylu, faktur i kolorystyki.

Nadzór autorski – wizyty architekta na budowie w celu sprawdzenia zgodności realizacji z projektem, wyjaśnienia niezgodności lub sporządzenia dodatkowych rysunków wykonawczych dla ekipy budowlanej.

2. Czy mogę zamówić tylko projekt koncepcyjny?

Tak. U nas możesz dopasować zakres projektu do swoich potrzeb.

3. Czy projektujemy pojedyncze pomieszczenia?

Tak, są one wyceniane indywidualnie. Jeżeli chcesz uzyskać pomoc dla powierzchni poniżej 30m2 – zaznacz to koniecznie w rozmowie lub e-mailu, gdyż jako pierwsze w harmonogramie prac wpisujemy projekty powyżej 30m2.

4. Czy konieczna jest inwentaryzacja pomieszczeń?

Nie, inwentaryzacja nie jest konieczna, ale jest zalecana. Możemy ją pominąć w przypadku, gdy ma powstać jedynie projekt koncepcyjny wnętrz. Wtedy potrzebujemy rysunków poglądowych, na ich podstawie sporządzimy aranżację. Taka sytuacja występuje dosyć często w przypadku, gdy nie mamy jeszcze prawa własności do lokalu (a zależy nam na czasie) albo gdy nieruchomość dopiero jest budowana, a chcemy już na tym etapie zadecydować o pewnych rozwiązaniach wnętrzarskich.

5. Kiedy nawiązać współpracę z architektem wnętrz?

Najlepiej od razu po podjęciu decyzji o powierzeniu projektu profesjonaliście.

Powodów jest kilka. Najważniejszym jest możliwość wprowadzenia istotnych korekt zanim zdążymy wymurować ściany czy chociażby kupić mieszkanie (wybierając np. mniej korzystny rozkład u dewelopera). Jeżeli dom lub mieszkanie już są gotowe do urządzania – im wcześniej przeanalizujemy różne możliwości, tym mniej zmian będzie trzeba dokonać na późniejszym etapie, by uzyskać wymarzony efekt. A to przekłada się bezpośrednio na wydatki zaoszczędzone na ekipie i materiałach budowlanych. Innym powodem jest czas, który zostanie na podjęcie decyzji wnętrzarskich czy przeanalizowanie alternatywnych rozwiązań.

 

Masz więcej pytań? Napisz do nas