3 błędy w aranżacji łazienki i jak ich uniknąć

Zastanawiasz się jak dobrze rozplanować łazienkę? Poznaj częste błędy w aranżacji łazienki i wskazówki jak ich uniknąć

Architekt wnętrz - Zapytaj projektanta: jak urządzić łazienkę - błędy w aranżacji i wskazówki

Z błędami spotykamy się tak często, że do niektórych zdążyliśmy już przywyknąć. Niestety funkcjonalne błędy w aranżacji łazienki utrudniają korzystanie z wnętrza, w wyniku czego staje się ono mało komfortowe. A dosyć łatwo się pomylić, jeżeli urządzamy się pierwszy raz w życiu. Z tego względu omawiamy trzy z największych, a zarazem najczęstszych błędów w aranżacji łazienki oraz przedstawiamy wskazówki – jak ją urządzić by była wygodna.

Sprawdź, czego nie powinieneś robić podczas planowania łazienki


#ZapytajProjektanta to nasz nowy cykl aranżacyjnych wskazówek, ale i okazja do rozmowy, byś czuł wsparcie podczas urządzania wnętrz i planowania remontu. Dowiesz się z niego nie tylko o błędach, ale także o tym jak ich uniknąć. Rozmawiamy o możliwościach aranżacyjnych i opcjach urządzenia (nawet trudnych) wnętrz na fanpage OptionSTUDIO.


Funkcjonalne błędy w aranżacji łazienki:

  1. Za mało miejsca wokół umywalki i toalety
  2. Zbyt mało przestrzeni na podłączenie i obsługę AGD
  3. Zbyt nisko zamontowana umywalka
W tym artykule wybraliśmy najczęściej popełniane błędy w aranżacji łazienki, które dotyczą jej UKŁADU FUNKCJONALNEGO. Jest to jeden z kilku etapów planowania, którymi zajmuje się architekt wnętrz. Oprócz błędów w funkcjonalności należy unikać również błędów wpływających na możliwość realizacji oraz błędów odbijających się na estetyce wykończenia. Jeżeli chcesz o nich poczytać daj nam o tym znać pod tym postem:

#zapytajprojektanta

Skutki błędów w aranżacji łazienki

Błędy funkcjonalne sprawiają, że użytkowanie pomieszczenia staje się niewygodne, a czasami wręcz niebezpieczne. Błędów tych najczęściej nie wychwyci Wykonawca, a są frustrujące i często przeszkadzają w codziennym życiu. Są one również ciężkie do zmiany, jeżeli niefunkcjonalny element jest związany z jakąś poprowadzoną na stałe do niego instalacją.

OptionSTUDIO, architekt wnętrz - wyróżnik: błąd 1

Za mało miejsca wokół umywalki i toalety

Często widzimy umywalkę dosuniętą do narożnika lub bardzo blisko niego. Toaleta zdaje się być wciśnięta między ścianę a wysoką zabudowę z pralką. Czy te rozwiązania są wygodne? Nie! I zdecydowanie, jeżeli tylko się da to powinno się ich unikać. Poniżej przedstawiamy odległości jakie uznaje się za wygodne w użytkowaniu umywalki i toalety, ale nie tylko.

Jaka jest prawidłowa odległość ściany od umywalki lub toalety

Po obu stronach umywalki powinno pozostać minimum 30cm miejsca do wysokiej zabudowy lub prostopadłej ściany. W przeciwnym przypadku osoby korzystające z umywalki będą miały zbyt małą możliwość ruchu. Jeżeli mamy na blacie obok siebie dwie albo więcej umywalek powinniśmy odsunąć je od siebie również o minimum 30cm, by mogły z nich swobodnie korzystać dwie osoby jednocześnie.

Pamiętajmy, że wszystkie te zasady dotyczą standardowych lub zbliżonych do standardowych umywalek o szerokości około 60cm.

Kolejną ważną zasadą jest lokalizacja umywalki względem toalety, między którymi powinno pozostać minimum 20cm miejsca. Taką samą odległość powinna mieć toaleta od prostopadłej ściany lub wysokiej zabudowy.

Ale to nie wszystko…

Ile miejsca przeznaczyć na swobodne poruszanie w łazience

Wyposażenie w łazience już na etapie planu układu pomieszczenia powinniśmy rozmieścić w taki sposób, by przed każdym zostawić odpowiednią ilość miejsca. Spójrz na rysunek poniżej:

OptionSTUDIO_Zapytaj projektanta_funkcjonalne błędy w aranżacji łazienki, czyli jak urządzić łazienkę - plan pomieszczenia

Na przykład przed umywalką powinien znaleźć się fragment wolnej przestrzeni o szerokości 100cm na odległość 70cm od jej brzegu, a przed toaletą należy zostawić miejsce o szerokości minimum 80cm.

Ważną informacją, o którą często nas pytacie jest to, że te przestrzenie od poszczególnych elementów mogą na siebie „nachodzić” i być wspólne dla wielu sprzętów.

OptionSTUDIO, architekt wnętrz - wyróżnik: błąd 2

Zbyt mała przestrzeń na podłączenie i obsługę AGD

Pierwsze rozważania o AGD w łazience zaczynamy zwykle od decyzji czy umieszczać tam pralkę (a obecnie coraz częściej również suszarkę do ubrań). W domach często mamy oddzielnie pralnię, ale w przypadku mieszkań odpowiedź na pytanie o pralkę w łazience jest nieoczywista. Jedni wolą ją w łazience, inni poza lub po prostu ona się w niej nie mieści. Niezależnie od tego, gdzie w efekcie stanie należy pamiętać o kilku szczegółach.

Najczęściej spotykamy się z tym, że planując łazienkę wrysowujecie w nią pralkę jako kwadrat o wymiarach np. 60×60 cm. A jak to wychodzi już w praniu? 😉

Problem w tym, że wymiary podane w opisie pralki jako 60 x 60 cm jest to najczęściej jej wymiar netto. Nie zawierają miejsca na podłączenia oraz wymagane odległości instalacyjne z tyłu i po bokach oraz nad pralką. Bardzo często zdarza się również, że są to wymiary jedynie korpusu pralki, bez uwzględnienia elementów „odstających” od niego, jak np. drzwiczek do bębna lub pokręteł. Czy wiedziałeś, że może to dodać nawet kilka-kilkanaście centymetrów do głębokości pralki?!

CIEKAWOSTKA

Najczęściej umieszczane w łazience sprzęty, które wymagają (często na stałe) podłączenia do instalacji:

  • pralka
  • suszarka do ubrań
  • suszarka do włosów
  • szczoteczki do zębów
  • grzejnik elektryczny
  • radio / głośniki
  • niektóre baterie
  • wybrane typy wanien
  • niektóre toalety i bidety lub deski myjące

Ilość miejsca za pralką i wokół niej

Wybierając model pralki jesteśmy informowani zazwyczaj, czy jest to „pełna 60-tka” czy pralka o mniejszej głębokości, np. 34, 38 lub 45 cm. Głębokości są różne w zależności od producenta lub modelu i trzeba dokładnie sprawdzić, jaką głębokość ma urządzenie.

Ilość dystansu, jaki należy zachować jest najczęściej określona w karcie technicznej lub instrukcji obsługi danego modelu. Skąd wziąć takie informacje? Są one w większości dostępne na stronach wiodących producentów sprzętu AGD, dlatego szukaj w zakładkach „informacje techniczne”.

Ilość miejsca potrzebna do wygodnego korzystania z pralki

Doliczyłeś już miejsce wokół pralki wymagane przez producenta i nadal mieści się ona w łazience? Świetnie! Pora na funkcjonalność i wygodę – czyli coś o czym nie dowiesz się wprost z karty technicznej, ale jeżeli tego nie zrobisz będziesz żałował przez wiele lat i planował kolejny remont.

Na początek spójrz na poniższą listę i odpowiedz na pytania:

  • jaki jest kierunek otwierania drzwi do bębna i (w przypadku otwierania od frontu) czy jest możliwość zmiany / zamówienia innego kierunku?
  • jaki jest zasięg otwierania drzwi pralki, którą chcesz kupić?
  • gdzie zlokalizowany jest zbiornik-podajnik do płynów i proszków?

Co uwzględnić przy planowaniu i gdzie postawić pralkę

  • zapewnij miejsce przed (lub nad w przypadku otwierania do góry) pralką, które pozwoli otworzyć pralkę stojąc obok
  • zapewnij kierunek otwierania drzwi tak, by nie otwierały się blokując wygodne włożenie/wyjęcie rzeczy z bębna (pamiętaj – większość pralek obecnie dostępnych na rynku otwiera się na lewą stronę)
  • wielu producentów zaopatruje swoje urządzenia w coraz to większe drzwi – jest to wygodne, ale zasięg otwierania tych drzwi zajmuje dużo miejsca, więc jeżeli masz małą łazienkę weź ten element pod uwagę
  • jeżeli zabudowujesz pralkę w szafie lub pod blatem upewnij się, że będziesz miał dostęp do podajnika płynów po otworzeniu i blat albo półka nad nim nie zasłoni go na tyle, że nie będzie nadawał się do używania
Jesteś zwolennikiem pralek ukrytych w zabudowie?

Jest to bardzo korzystne wizualnie rozwiązanie, ale.. zwróć proszę uwagę: czy nie masz w zwyczaju tego, że pomiędzy praniami pralka stoi cały czas z uchylonym bębnem? Jeżeli tak – nie przejmuj się, jesteś w większości 🙂 Dołóż jednak na to miejsce przed zamkniętym frontem meblowym oraz zastosuj odpowiednie otwory we froncie lub korpusie, by nie zbierała się w środku wilgoć!

OptionSTUDIO, architekt wnętrz - wyróżnik: błąd 3

Zbyt nisko zamontowana umywalka

Często spotykamy się z umywalką zamontowaną na wysokości 85cm lub nawet niżej. Przy założeniu, że wśród mieszkańców nie ma osób wysokich – wymiar 85cm jest wymiarem odpowiednim. Jednak jeżeli osoby korzystające z łazienki mają ponad 170cm wzrostu – warto rozważyć montaż na wyższym poziomie.

Na jakiej wysokości powinna być umywalka

Minimalna wysokość to 85cm, ale coraz częściej zdarza się montaż na wysokości 90-95cm. Projektuje się tak na przykład ze względu na wysokość domowników lub gdy pod blat z umywalką chcemy schować także pralkę.

Warto pamiętać, że wymiar ten odnosi się do górnej krawędzi umywalki, a nie blatu. Jeżeli więc wybierzemy umywalkę stojącą na blacie – ten będzie niżej o jej wysokość. Jeżeli natomiast pod blatem chcemy zmieścić pralkę – wybierzmy umywalkę wpuszczaną w blat lub podblatową.


Podsumowanie: jakie są najczęstsze funkcjonalne błędy w aranżacji łazienki?

Przede wszystkim są to błędy, przez które łazienka nie stanie się niemożliwa w realizacji. Jest to więc o tyle zgubne, że w rezultacie dowiemy się o nich już podczas korzystania z niej. Najczęściej spotykanymi przez nas są trzy, które opisaliśmy powyżej:

  • Za mało miejsca wokół umywalki i toalety oraz innych elementów wyposażenia
  • Zbyt mała przestrzeń na podłączenie i obsługę AGD, w szczególności pralki oraz suszarki
  • Zbyt nisko zamontowana umywalka

Czy zdarzyło się Wam popełnić któryś z tych błędów podczas urządzania łazienki?


Chcesz zadać nam pytanie lub szukasz rozwiązania na dany temat?

Co drugi wtorek na naszym profilu Facebook: @OptionSTUDIO.architekt pojawia się post pod hasłem #zapytajprojektanta, w związku z tym śmiało zadawaj nam pytania w tematach, w których masz wątpliwości.

Chcesz, byśmy zajęli się Twoimi wnętrzami kompleksowo?

Czujesz, że masz zbyt mało czasu by analizować te wszystkie wymiary i funkcjonalności? Boisz się, że nie wyłapiesz nawet połowy tego, na co zwróci uwagę projektant?

A może chcesz, by wszystko było ze sobą spójne, wydobywając jednocześnie maksimum możliwości każdego z pomieszczeń?

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas maila lub zadzwoń

Projektowanie wnętrz - OptionSTUDIO - architekt Łódź, Warszawa, Płock, Łowicz, Sieradz - łódzkie i mazowieckie